Reklama na možnosť darovania plazmy v Rakúsku

03.11.2015 09:37

UPPZ, Bratislava, 3.11.2015

V posledných dňoch nás kontaktovali pacienti a niektorí cestujúci v MHD v Bratislave, že v niektorých prostriedkoch MHD sú umietnené reklamy na honorované darovenie krvnej plazmy v Hainburgu v susednom Rakúsku. 

Je všeobecne známe, že krv a jej komponenty sú obrovským prínosom nielen pre zdravie, ale často  doslova pre život pacienta a že na Slovensku máme takýchto potrieb pre zdravotníctvo a život pacienta nedostatok. V tomto prípade nedochádza k porušeniu zákona, ale z pohľadu etiky je tento stav sporadický.

Preto sme požiadali o vyjadrenie generálneho riaditeľa Dopravného podniku mesta Bratislavy a kópiu zaslali pánovi Primátorovi mesta Bratislavy a podpredsedníčke Bratislavského samosprávneho kraja, v ktorej kompetencii je odbor zdravotníctva. Výsledok nám zatiaľ nie je známy.

Odporúčame uvedomiť si, že možno Vami takto darovaná plazma v Rakúsku, napriek tomu, že si rakúskeho zdravotného systému vážime, môže byť v prípade nedostatku zabezpečená pre Slovensko a tam, kde darca získa 20 Euro za odber, na druhej strane zdravotná poisťovňa zaplatí mnohorát vyššiu sumu pre pacienta, ktorý ju potrebuje k záchrane zdravia či dokonca života. Plazmu je možné darovať aj na Slovensku v rámci zdravotného systému rovnako ako krv. Darcovstvo krvi na Slovensku funguje desaťročia a je oceňované Jánskeho plaketou podľa počtu odberov a ďalšími výhodami pre darcu, ktoré možno majú vyšší dopad než spomínaná odmena za odber v sume 20 Euro... 

Veď stačí chybný krok, zamyslenie sa za volantom, únava, alebo dlhodobá choroba, ktorú si pacient tiež neželá a ste medzi pacientmi, ktorých zdravie potrebuje takúto pomoc.

O odpovedi z Dopravného podniku mesta Bratislavy po jej obdržaní budeme informovať. 

Späť

Kontakt

Únia pomoci a podpory zdravia
IČO: 36061263

© 2015 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode