Pády ohrozujú najmä seniorov, ich riziko možno minimalizovať

07.10.2015 16:11

Bratislava 7. októbra (TASR)

Najčastejšou príčinou úrazov sú pády. Zranením sa končí každý piaty a každý 40. má za následok hospitalizáciu. Pády ohrozujú najmä starých ľudí. So zvyšovaním veku sa menia a zhoršujú niektoré telesné funkcie, napríklad koordinácia pohybov a zrakového vnemu či schopnosť rýchlej reakcie. Najčastejšou príčinou pádov je však u seniorov slabosť nôh, niekedy aj v spojení s deformáciami na kĺboch dolných končatín.

"U starších ľudí sa následky úrazov liečia zložitejšie a často ich sprevádzajú rôzne komplikácie, ktoré ešte zhoršujú ich zdravotný stav i celkovú kondíciu. Čím krehkejší je zdravotný stav starnúceho človeka, tým je náchylnejší na rôzne úrazy a práve pády majú najväčší podiel na úrazoch," upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Medzi následky patria zlomeniny krčka bedrového kĺbu, predlaktia, stavcov, poranenie lebky alebo svalov. Nie je zriedkavé, že pacient zomrie.

Riziko pádu môže okrem zhoršenia telesných funkcií zvýšiť aj nedodržiavanie pitného režimu, podvýživa a nízka hmotnosť seniora alebo, naopak, obezita. Zvyšujú ho aj poruchy chôdze, najmä, ak je výrazne kolísavá a postihnutie nervového systému, napríklad Parkinsonova choroba. Aj nízky tlak, demencia, delirické stavy a užívanie upokojujúcich liekov či srdcová arytmia spôsobujú závraty a následne pády, vysvetľujú odborníci z ÚVZ SR.

Seniorom radia minimalizovať riziká, ktoré by mohli prispieť k pádu. Odporúčajú odstrániť doma posuvné koberce či nestabilný nábytok, prahy nahradiť prechodovými lištami a elektrické šnúry ukryť pod lišty. Samozrejmosťou má byť aj primerané osvetlenie v domácnosti. Hrozbu pádu môže znížiť aj používanie dostatočnej vysokej stoličky s opierkami, o ktoré sa možno oprieť pri vstávaní a sedení. V kúpeľni a WC môžu pomôcť protišmykové rohožky a namontované podporné zábradlia.

Starší ľudia by si tiež nemali vykladať predmety vysoko, aby neboli nútení zakláňať hlavu, čo môže spôsobiť závrat a pád. V prípade chôdze po schodoch sa zase treba pridŕžať zábradlia. Dôležitá je aj pevná obuv či nosenie správnych okuliarov. Odborníci pripomínajú, že pokiaľ majú seniori odporúčané používanie oporných pomôcok, mali by ich aj naozaj používať.

V prípade, že k pádu predsa len dôjde, treba sa pokúsiť presunúť na koberec. Hrozí tak menšie riziko podchladenia a preležanín. Kým nepríde pomoc, odporúča sa meniť polohu a niečím sa prikryť.

Späť

Kontakt

Únia pomoci a podpory zdravia
IČO: 36061263

© 2015 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode