Ochrana pred doplatkami za lieky – novinka ktorá pomôže najzraniteľnejším skupinám občanov

04.11.2015 05:44

MZ SR, Bratislava, 2.11.2015

Prvý november 2015 je termín, ktorý prináša zmenu pre všetkých dôchodcov, ťažko zdravotne postihnutých občanov aj deti. Zdravotné poisťovne budú v rámci ochranného limitu na doplatky vracať pacientom za lieky viac peňazí ako to bolo doteraz.

Novelu zákona č. 363/2011 Z. z. o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín schválila koncom augusta vláda, v hlasovaní ju podporili aj poslanci Národnej rady SR. Ochranný limit sa v zmysle presadených zmien po novom týka aj detí do šesť rokov (štvrťročný ochranný limit pre deti do 6 rokov je vo výške 8 eur za kalendárny štvrťrok, ročne ide o 32 eur). Limit spoluúčasti pre ťažko zdravotne postihnuté deti do 6 rokov je 0 eur. Štvrťročný limit sa u starobných dôchodcov znížil z predošlých 45 eur na 25 eur, u invalidných dôchodcov a držiteľov preukazu ŤZP je pokles z 30 eur na 25 eur. Ide teda o zmeny, ktoré sa dotýkajú oveľa širšieho spektra občanov ako doteraz, dôležité je, že u starobných dôchodcov, invalidných dôchodcov a ťažko zdravotne postihnutých obmedzenie výšky dôchodku už neplatí. Rozšírenie ochranného limitu na doplatky za lieky a zníženie limitu spoluúčasti sa v praxi prejaví aj rozšírením okruhu poistencov, ktorých sa táto úprava dotkne.

„Je to opäť jedna z ciest ako pomôcť občanom, resp. ochrániť ich pred vysokými doplatkami za lieky. Ide o oblasť, s ktorou sa občania stretávajú denne, preto som rád, že sa nám podarilo uviesť do praxe opatrenie, ktoré môže prispieť k posilneniu rodinných rozpočtov najzraniteľnejších skupín občanov,“ zdôraznil minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Spôsob, ako sa finančné prostriedky za doplatky dostanú k pacientom, sa nemení. Občania nemusia kontaktovať zdravotné poisťovne, tie im automaticky vrátia peniaze do 90-tich dní od skončenia kvartálu.

Späť

Kontakt

Únia pomoci a podpory zdravia
IČO: 36061263

© 2015 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode