Mnohí diabetici porušujú diétny režim, lekári ich prehrešky odhalia

07.11.2015 09:17

Bratislava 5. novembra (TASR)

Diabetikom sa nie vždy darí strážiť ich jedálniček, ktorý je dôležitou súčasťou liečby. Prehrešky však u lekára vždy nepriznajú, čo potvrdzujú skúsenosti diabetológa a prezidenta Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emila Martinku. "Mnohí tvrdia, že nič zlé nejedia, to je klasická odpoveď. Napriek tomu majú vysoký glykovaný hemoglobín. Majú na to rôzne výhovorky, niekedy veľmi úsmevné," priblížil svoje skúsenosti s pacientmi. Viacerí sa však podľa jeho slov aj priznajú k nedodržiavaniu diéty s tým, že sladkému jednoducho odolať nevedia.

Pokiaľ si diabetici dajú v diéte pauzu, lekári ich vedia odhaliť aj napriek tomu, že prehrešky zataja. Diabetológ zistí, v akom stave bola ich cukrovka v posledných troch mesiacoch pomocou vyšetrenia hladiny glykovaného hemoglobínu. Jeho vysoká hodnota ukazuje, že pacient mal v posledných troch mesiacoch prevažne vysokú hladinu cukru. Prestať jesť sladkosti pár dní pred plánovaným vyšetrením u diabetológa tak pacientovi nepomôže. Napriek tomu však drobné prehrešky lekári pacientom tolerujú, ako však pripomína docent Martinka, určite ich neodporúčajú.

"Vyšetrenie hladiny glykovaného hemoglobínu je najefektívnejšia kontrola diabetu. Ak pacient dosiahne hodnotu sedem, jeho cukrovka je dobre kompenzovaná, diabetes je správne liečený a má nižšie riziko komplikácií cukrovky než pacienti s vyšším hodnotami," vysvetlil Martinka. Glykovaný hemoglobín (HbA1c) označuje množstvo cukru naviazaného na krvné farbivo hemoglobín v červených krvinkách. Jeho množstvo sa testuje z krvi, vyšetrenie by sa malo opakovať každých tri až šesť mesiacov.

Akékoľvek zníženie glykovaného hemoglobínu zlepšuje šance, že pacient predíde vzniku komplikácií diabetu. Diabetici s hodnotami glykovaného hemoglobínu okolo sedem percent majú oveľa vyššie šance predísť vzniku komplikácií cukrovky, ktoré môžu postihnúť napríklad oči, obličky, cievy či nervy oproti diabetikom s hodnotami okolo osem percent a viac.

Na dôležitosť kontroly cukru v krvi upozorňuje aj brožúra Pán doktor, dostaňte ma pod sedem, ktorá v týchto dňoch prichádza do odborných ambulancií. Je určená diabetikom i lekárom. Edukácii pacientom s cukrovkou sa venuje aj projekt Diadni v lekárni, ktorý sa začal v septembri a potrvá do konca decembra. V lekárňach na celom Slovensku tak v týchto mesiacoch diabetikom merajú glykovaný hemoglobín a ostatným návštevníkom glukózu v krvi. Všetky termíny možno nájsť na stránke www.zivotbezcukrovky.sk. Projekty realizuje Slovenská diabetologická spoločnosť v spolupráci so Zväzom diabetikov Slovenska a podporou spoločnosti Sanofi.

Späť

Kontakt

Únia pomoci a podpory zdravia
IČO: 36061263

© 2015 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode